Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

piątek, 25 kwietnia 2008

114 dni do WYD SYD 08. "Tej nocy już nikt nie będzie się czuł sam"




Wywiad zamieszczony 23 marca na Pulsie Polonii

Na 114 dni przed rozpoczęciem XXIII Światowych Dni Młodzieży w Sydney rozmawiam z jedną z ich organizatorek – Basią Ślusarczyk, 23-letnią studentką medycyny na University of Sydney, członkinią Australian Catholic Students Association, jak również polonijnego, tanecznego zespołu „Syrenka”.

KRZYSZTOF BAJKOWSKI: Zostały niecałe cztery miesiące do największego – można powiedzieć – najazdu młodych katolików z całego świata na Australię :). Sydney organizuje Światowe Dni Młodzieży – wielkie spotkanie młodych z papieżem – powtarzane co 2-3 lata w innym kraju. Wydarzenie, które już chyba na trwałe wpisało się w kalendarz życia Kościoła Powszechnego. Rozmawiam z Basią Ślusarczyk - organizatorką polonijnej grupy na ŚDM w Sydney. Zapytam Ciebie na początku o to, czy łatwo być katolikiem w Sydney, w mieście które np. z wielką pompą organizuje paradę Mardi Gras (fr. tłusty wtorek) w środku Wielkiego Postu?


BASIA ŚLUSARCZYK: - Myślę że nie jest łatwo być młodym katolikiem w dzisiejszym świecie, niezależnie w jakim kraju się mieszka. Wszystko zależy w jakim środowisku ludzi się przebywa. To właśnie przyjaciele, rodzinna i Kościół pomagają młodemu człowiekowi wytrwać w wierze i w tym aby dawał żywe świadectwo wiary z dnia na dzień. Wspominam słowa kradynała George'a Pell'a, które wygłosił na tegorocznej Mszy Świętej z okazji Światowego Dnia Młodzieży, która odbyła się w katedrze St. Marys w Sydney w Niedzielę Palmową. Mówił, że w dziesiejszych czasach młody katolik często ma uczucie jakby ciągle płynął pod prąd i walczył z mocnymi falami które go unoszą, często się męczy i brak mu sił, ale najważniejsze żeby się nie poddawać, bo Jezus zawsze jest z nami i da nam siłę na dalszą drogę.

Już można zauważyć, że przez ostatnie 18 miesięcy młodzi katolicy w Sydney jakby odżyli, bo wiedzą jakie ważne nadchodzi spotkanie. Tak dużo jest radości którą widać na codzień w lokalnych parafiach, w szkołach i na masowych spotkaniach przygotowujących młodych do przyjazdu Papieża i pielgrzymów. Myslę, że każdy młody katolik powinien czerpać siłę z wiedzy że nie jest sam. Pownien brać wzór z ludzi, którzy są żywymi przykładami naszej katolickiej wiary; ludzi lojanych i ludzi niosących pomoc bliźniemu.

Spotkanie z Papieżem, spotkanie z młodymi ludźmi z całego świata dzielącymi tę samą wiarę, musi to być z pewnością dla Ciebie wyjątkowym przeżyciem. Jak to odczuwasz? Jak odczuwają to młodzi Polacy mieszkający w Sydney?

- Jeszcze nigdy nie uczestniczyłam w Światowym Dniu Młodzieży więc będzie to dla mnie, tak jak dla wielu młodych Polaków, wyjątkowe przeżycie. Myślę że wiele osób nie wie tak naprawdę czego się spodziewać. Może nasi rodzice mogliby to nam przybliżyć, bo na pewno w swojej młodości jeździli na spotkania modlitewne, oazy i brali udział w Papieskich pielgrzymkach. Oglądałam dużo sprawozdań i programów z poprzednich zjazdów młodzieży w Kolonii i Toronto i muszę powiedzieć ze nie mogę się doczekać. Jest to naprawdę wielki zaszczyt dla naszego miasta, ale także wielkie wezwanie aby dać świadectwo naszej wiary na światowej scenie.

Istnieje opinia że Australia jest praktycznie sekularnym krajem i że Kościoł katolicki nie pełni już roli w realiach nowoczesnego życia, wiec jest to szansa aby działalność Kościóła zaowocowała ponownie.

Myślę że Sydney jeszcze nie widziało tak wielkiego wydarzenia ani tak wielkiego skupiska ludzi. Młodzi ludzie, którzy będą brali udział w nocnym czuwaniu i we Mszy Świętej z Papieżem na pewno zapamiętają to na całe życie. Będzie tam około 150,000 ludzi. Trudno jest to przeżycie opisać, trzeba tam być samemu I to przeżyć. Tej nocy już nikt nie będzie się czuł sam, będziemy wszyscy łączyli się razem modlitwą, śpiewem i duchem, niezależnie od koloru skóry, języka ani pochodzenia. Pokażemy, że nie tylko stanowimy przyszłość Kościoła ale także całego świata.

Organizujesz grupę polonijną. Jaka jest Twoja rola?

- Moja rola jest w sumie administracyjna. Koordynuję polską grupę, przyjmuję zapisy i komunikuję się z pielgrzymami polskimi z Sydney. Chcę także rozpropagować informacje o naszej grupie i o wydrzeniach podczas ŚDM2008. Współpracuje w tym z księżmi z Towarzystwa Chrystusowców. Jestem także reprezentantem naszej polskiej mlodzieży i punktem kontaktowym dla biura ŚDM2008 więc przyjmję wszystkie informacje na temat przygotowań I spraw organizacyjnych związanych z ŚDM2008.

W nadchodzących miesiącach będziemy organizować spotkania dla zarejestrowanych pielgrzymów aby poinformować ich o tym jak cały ten tydzień ŚDM będzie przebiegał. Na dodatek, jestem zaangażowana w organizacje katachezy i liturgii, która odbędzie się podczas ŚDM specjalnie dla Polskich pielgrzymów. Pomoc od młodzieży w tych sprawach jest zawsze mile widziana, więc jeśli ktoś jest zainteresowany zaangażowaniem sie w ŚDM2008 powinien się ze mną skontaktować.

Czym będziecie się wyróżniać? Czy będziecie częścią australijskich grup pielgrzymkowych czy polskich?

- Każda grupa zarejestrowana przez World Youth Day Office stanowi odzielną grupę i ma wyznaczone miejsce na katachezę, która odbędzie się wciągu tygodnia (od środy 16 lipca do piątku 18 lipca), a także ma wyznaczony sektor na główną mszę z Papieżem na hipodromie w Randwick. Nasza grupa ma już swój numer, tak jak inne grupy polskich pielgrzymów przyjeżdżających z Polski albo z innych miast Australii. Mamy nadzieję złączyć się z tymi grupami podczas katachezy i podczas mszy św., aby radośnie razem przeżyć te wydarzenia.

Z pewnością wszyscy polscy pielgrzymi spotkają sie na miejscu katachezy, która - mamy nadzieję - odbędzie się po polsku. Na pewno będzie dużo polskich flag na stadionie i biało-czerwonych kolorów. Mam nadzieję że uda nam się zorganizować specjalne koszulki, aby wyróżnić naszą polską grupę z Sydney. Będzie to też miła pamiątka dla naszych pielgrzymów.

Jak wygladają sprawy zgłoszeń, zapisów itd? Ilu młodych Australijczykow polskiego pochodzenia wyraziło do tej pory chęć uczestnictwa w World Youth Day?

- Na dzień dzisiejszy w naszej grupie sydnejskiej jest około 60 osób, w tym 9 sióstr zakonnych. Wiem że przyjeżdża też młodzież z Adelajdy, Melbourne i Brisbane. Zapisanie się do grupy pielgrzymów jest bardzo ważne bo to gwarantuje wejście na wszystkie obiekty i wydarzenia podczas World Youth Day Week. Gwarantuje to też miejsce na głównej mszy z Papieżem Benedytkem XVI bo na Randwick Racecourse wejście będzie tylko dla zarejestrowanych pielgrzymów i grup. Koszt rejestracji także pokrywa wyżywienie, przejazdy komunikacją miejską, i wstęp na Youth Festival, który będzie miał miejsce w centrum Sydney, w środę i czwartek po południu.

Pielgrzymi polscy z Sydney mają dwie opcje zarejestrowania sie do naszej grupy. Mogą wybrać opcje na cały tydzień (od wtorku do niedzieli), albo tylko na weekend (piątek - niedziela).W opcji weekendowej bedzie można tylko uczestniczyć w drodze krzyżowej i we mszy św. na Randwick.

Muszę przypomnieć że rejestracja nie pokrywa żadnych noclegów, wiec jeśli ktoś jest spoza Sydney musi sobie sam zorganizować nocleg. Proszę nie zwlekać z rejestracją. Jak tego dokonać podam za chwilę.

Zanim dojdzie do lipcowego spotkania katolickiego swiata młodych już praktycznie od wielu miesiecy trwa duchowe przygotowywanie. Na czym to polega?

- Każda grupa i parafia ma zadanie przygotować się duchowo na spotkanie z Papieżem. Kardynał Pell szczegolnie dał młodym to zadanie, zaznaczając że World Youth Day to nie jest jednorazowe wydarzenie, ale jakby kulminacja pielgrzymki duchowej młodego człowieka i powołanie do ciągłej pielęgnacji swojej wiary. Wiele się dzieje w lokalnych kościołach, są spotkania modlitewne i biblijne, msze św dla młodzieży, koncerty i wyjazdy. W maju bedzie miał miejsce specjalny kurs: Pilgrim Leaders Formation Course, w którym będzie uczestniczyć grupa młodych Polaków z naszych polskich parafii.

Każdy kto się zarejestruje na World Youth Day regularnie dostaje biuletyn który informuje o tym co się na bieżąco dzieje w Sydney, a także gdzie można zobaczyć Ikonę i Krzyż - dwa podrożujące symbole Światowego Dnia Młodziełży. Na dodatek Archidiecezja Sydnejska organizuje masowe spotkania, koncerty, msze święte i adoracje dla młodzieży pod tytułem “Activ8”. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w Niedzielę Palmową pod katedrą St Mary’s w którym uczestniczyło parę tysięcy młodych ludzi.

Namawiam wszystkich pilegrzymów do brania udziału w tych wydarzeniach aby przygotwać się duchowo. Można także uczestniczyć w regularncyh mszach młodzieżowych w polskich parafiach: w Marayong w ostatnią niedzielę miesiąca i w Ashfield w drugą niedzielę miesiąca.

Do Sydney przybędzie papież Benedykt XVI . To będzie Wasze pierwsze z nim spotkanie. To bedzie w ogóle pierwsze spotkanie Australii z nowym papieżem. Jak wy młodzi postrzegacie go jako następcę Jana Pawla II?

- Myślę że Benedykt XVI ma inną osobowość i charakter niż Jan Paweł II, ale jest bardzo inteligenty i ma wielką wiedzę i umięjetność przekazywania prawdziwej nauki Kościoła katolickiego. Jan Paweł II był naprawdę wielkim i bardzo charyzmatycznym człowiekiem i jego 27 lat w Watykanie będzie opisane w księgach historii. Myślę, że Benedykt XVI jest świadomy, iż Jan Pawel II dużo zmienił w Kościele katolickim i otworzył drzwi Watykanu na cały świat przez swoje pielgrzymki. Był po prostu Papieżem dla zwykłych ludzi.

Teraz Benedykt XVI musi kontynuować to co Jan Paweł II zaczął a takze być dobrą głową Kościoła na te nowe milennium. Myślę że Benedykt XVI jest skromny, ale pod tą skromością skrywa się człowiek, który dokladnie rozumie i utrzymuje tradycje Kościoła katolickiego. Myślę, że będzie go prowadził po dobrej drodze.

My wszyscy, bez wzgledu na wiek, którzy przeżywaliśmy w wielkim bólu śmierć Jana Pawla II, nazwaliśmy się pokoleniem JP2. Czy w lipcu mlodzież pokolenia JP2 będzie pamiętała o tym, który wymyślił Swiatowe Dni Młodzieży - śmiało można powiedzieć - największy katolicki festiwal na świecie?

- Młodzi katolicy są świadomi jaką wielką postacią był Jan Paweł II, i jaki wielki dar zostawił młodzieży przez to, że był patronem młodzieży i tych międzynaradowych zjazdów, odbywających się co trzy lata w innym kraju. To on pierwszy zaprosił młodych do Rzymu na Niedzielę Palmowa w 1985 roku i od tego czasu każda Niedziela Palmowa jest celebrowana w Kościele katolickim jako Dzień Młodzieży, chociaż miedzynarodowe spotkania mają miejsce co 2-3 lata.

Wydaje mi się że Papież Benedykt XVI jest świadomy tego, że przejmuje pokolenie Jana Pawła II i że będzie dalej wspierał i prowadził młodych, bo to my jesteśmy przyszłością Kościoła katolickiego. Pokazał to przez swoją obecność i słowa podczas ostatniego zjadu ŚDM w Kolonii w 2005 roku. Pokazał, że nie zapomina o młodych i że jest z nimi w czasie żałoby. Jako polska młodzież będziemy przeżywać ten przyjazd Papieża i wspominać postać naszego ukochanego Papieża - Polaka. Będziemy wspominać jego życie, jego słowa, czując że spogląda na nas z nieba i jest z nas bardzo dumny. Jestem uprzywilejowana, że urodziłam się w pokoleniu Jana Pawła II i jego postać, jego uśmiechnięta twarz i nauka będzie dla mnie zawsze żywa.

Na zakonczenie co zechciałabyś pilnego przekazać czytelnikom Pulsu Polonii zainteresowanym lipcowym wydarzeniem w Sydney?

- Zapraszam Was serdecznie do naszej grupy. Wszelkie informacje na temat Światowych Dni Młodzieży można zdobyć a stronie: www.wyd2008.org. Muszę przypomnieć, że każdy kto chce uczestniczyć w tym tygodniu powinien się zarejestrować do naszej grupy. Grupa nie ma ograniczeń wiekowych, ale przypominam że młodzi poniżej 16 lat muszą być zarejestrowani z rodzicem, wujkiem, ciocią albo z rodzeństwem powyżej 18 lat.

Można sie zarejestrować przez główną stronę internetową www.wyd2008.org, trzeba kliknąć na "Register Now” i wpisać swoje dane. Rachunek na pokrycie kosztów uczestnictwa wystawiany jest przez biuro World Youth Day i można zapłacić używając karty kredytowej.

Przy rejestracji trzeba wpisać numer grupy (Group Search) do której chce się dołączyć, czyli:

Group number 2545 – Polish Youth Community - grupa na cały tydzień. Koszt: $335.00

Group number 4397 – Polish Youth Community (Weekend) – grupa tylko na weekend. Koszt $175.00

WSZELKIE ZAPISY DO GRUPY I OPŁATY PRZYJMUJEMY WYŁACZNIE DO 1 MAJA 2008.

Pytania można kierować do mnie na email polish_wyd2008@yahoo.com.au

rozmawiał Krzysztof Bajkowski

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

czego szukalem, dzieki