Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

niedziela, 13 lipca 2008

Benedykt XVI przybył do Sydney

Benedykt XVI przybył do Sydney. Samolot wiozący Papieża wylądował w bazie wojskowej Richmond punktualnie o godz. 15.00 czasu lokalnego.Tym samym Ojciec Święty rozpoczął swoją kolejną podróż apostolską. Weźmie on udział w rozpoczynających sie 15 lipca XXIII Światowych Dniach Młodzieży w Sydney.

Gdy samolot dotknął ziemi australijskiej, w centrum prasowym w Sydney rozległy się oklaski zgromadzonych tam dziennikarzy z całego świata, którzy oglądali bezpośrednią transmisję z lądowania.

Zgodnie z planem, samolot włoskich linii lotniczych Alitalia, wiozący Ojca Świętego z Rzymu wylądował najpierw w bazie wojskowej kolo Darwin, na północy Australii. Postój techniczny maszyny trwał półtorej godziny. O godz. 10.30 (2.00 w nocy czasu polskiego) samolot wyruszył w dalszą drogę do Sydney, na południowym wschodzie kraju.

W bazie wojskowej Richmond, położonej na północno-zachodnich przedmieściach Sydney, nie odbyła się żadna oficjalna ceremonia powitania papieża. Przewidziana jest ona dopiero 17 lipca w Sydney, w siedzibie gubernatora stanu Nowa Poludniowa Walia, znajdującej się w przepięknym parku z widokiem na zatokę Sydney, tuz obok słynnego gmachu Opery z dachem w kształcie kwiatu lotosu.

O godz. 15.15 Benedykt XVI pojawił się w drzwiach samolotu. Gdy zszedł na płytę lotniska, przywitali go premier Kevin Rudd z innymi przedstawicielami władz federalnych Australii i stanu Nowa Południowa Walia, którego stolica jest Sydney, na czele z premierem Morrisem Iemma.

Obecni byli również przedstawiciele episkopatu: metropolita Sydney kard. George Pell, przewodniczący Konferencji Episkopatu Australii abp Philip Wilson z Adelaide, główny koordynator Światowych Dni Młodzieży bp Anthony Fisher, biskup polowy Max Davis i ordynariusz diecezji Parramatta, na której terytorium znajduje się baza Richmond - bp Kevin Manning.

Papieża powitał także przybyły wcześniej z Watykanu kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, która ze strony Stolicy Apostolskiej odpowiada za organizacje ŚDM, i sekretarz Rady bp Joseph Clemens, dawny sekretarz Benedykta XVI z czasów, gdy był kardynałem-prefektem Kongregacji Nauki Wiary.

W budynku lotniska Ojciec Święty krótko rozmawiał z premierem Ruddem.

Prosto z bazy Richmond Ojciec Święty odjechał samochodem do ośrodka Opus Dei w Kenthurst Study. Znajduje się on około 30 km na północny-zachód od centrum Sydney. Papież spędzi tam pierwsze trzy dni swego pobytu w Australii, odpoczywając po najdłuższym locie, odbytym podczas swych podroży zagranicznych. Komentatorzy stacji telewizyjnej SkyNews sugerują, że Benedykt XVI spędzi ten czas w "modlitewnej izolacji" od świata, odbywając tam swego rodzaju rekolekcje.
KAI

Brak komentarzy: