Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

niedziela, 27 kwietnia 2008

Ornaty z ptakiem Marjorie

Organizatorzy WYD przedstawili projekt ornatu, ktory będzie zakładany przez kapłanów podczas 5-dniowych celebracji Światowych Dni Mlodzieży. Na szatach koloru czerwieni ziemi australijskiej bedzie umieszczony wizerunek ptaka Marjorie – aborygeńskiego symbolu Ducha Świętego i konstelacja Krzyża Południa. 700 ornatów i 3000 stuł szytych jest obecnie dla Sydney w Bergamo na pólnocy Włoch w Solivari – firmie specjalizującej sie w produkcji szat liturgicznych.

Zieloni atakują WYD

Prasa australijska alarmuje,że papieska wizyta w Sydney będzie kosztować podatników $ 76 mln.
Parlamentarzystka z partii Zielonych – Lee Rhiannon zaatakowała organizatorów WYD mówiąc w publicznym radiu ABC, że to nie mieszkańcy Nowej Południowej Walii a Kościół katolicki jest największym beneficjentem tego wydarzenia i to on powinien zaplacic rachunek.
Tymczasem zastępca premiera stanowego (NSW) Nowej Południowej Walii – John Watkins powiedział,że przyjazd pół miliona ludzi do Sydney da ekonomi stanowej zastrzyk około $150 mln. Żadne poniesione koszty nie mają znaczenia w stosunku do zysków jakie NSW osiągnie z tego największego wydarzenia roku – podkreślił Watkins.

Szef biura organizacyjnego WYD – Dany Casey powiedział, że jest wdzięczny za donację rządową . Jest jednak ona znacznie mniejsza w porównaniu z rządowymi dopłatami do podobnych innych międzynarodowych imprez. Rzad Victorii dla przykładu wydal $ 600 mln z kasy podatników na Commonwealth Games w 2006 roku. Światowe Dni Mlodziezy będą najbardziej ekonomiczną tak masową imprezą w Australii.

Aborygeni powitają Papieża


Starszyzna z aborygeńskiego plemienia Gadigal z rejonu Sydney bedzie pierwszą tubulczą grupą witającą Papieża Benedykta XVI, który przybędzie w lipcu na Światowe Dni Młodzieży.
Wg ostatniego spisu ludnosci 101 tys Aborygenów to katolicy i stanowią 22.2 % tubylczej populacji .

Program

Oto ramowy plan najważniejszych wydarzeń XXIII Światowych Dni Mlodzieży w Sydney :

Wtorek 15 lipca: Msza św. otwierająca WYD celebrowana przez kard. George'a Pella . Miejsce: Barangaroo ( wschodnie nabrzeże Darling Harbour)

Środa, 16 lipca – Piatek, 18 lipca: Każdego poranka w 300 kościolach metropolii sydnejskiej odbywac się będą katechezy i spotkania dyskusyjne.

Czwartek, 17 lipca – przybycie papieża Benedykta XVI statkiem do Darling Harbour. Ceremonia powitania na Barangaroo.

Piątek, 18 lipca – Stacje Drogi Krzyżowej – widowisko mistyczne . Miejsce: Pyrmont, Darling Harbour i Sydney Opera House

Sobota, 19 lipca– pilgrim walk czyli pielgrzymka uczestnikow WYD . Trasa: North Sydney – Sydney Harbour Bridge – Western Distributor – Tumbalong Park - Campbell Street - Elizabeth Street – Albion Street - Anzac Pde– Randwick Racecourse. Krótsza trasa od Central Station. Na hipodromie wieczorne czuwanie z papieżem i nocleg pod gwiazdami 220 tysiecy pielgrzymow.

Niedziela, 20 lipca - Końcowa Msza św. z papieżem na hipodromie Radwick wraz z 300 000 dodatkowymi uczestnikami uroczystości. Miejsce: Randwick Racecourse i Centenial Park

Znaczki pocztowe na WYDPoczta australijska wydała znaczki upamiętniające World Youth Day w Sydney.