Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

sobota, 10 maja 2008

Szczegółowy program WYD SYD 08

Wczoraj opublikowany został szczegółowy program Światowych Dni Młodzieży w Sydney.

15 lipca, godz. 16.30 (8.30 rano w Polsce, osiem godzin różnicy między Sydney a Warszawą) - Msza św. inaugurująca XXIII SDM odprawiana przez metropolitę Sydney kard. George’a Pella na wsch. nabrzeżu Darling Harbour - Barangaroo.

15- 18 lipca w godz. 14.00 – 22.00 w licznych punktach centrum miasta CBD czyli Central Business District) odbywać się będzie Festiwal Młodych, obejmujący imprezy kulturalne.

16-18 lipca - poranne katechezy, wygłaszane w ponad 250 miejscach aglomeracji Sydney.

17 lipca godz 14.45 - powitanie na Barangaroo przez uczestników SDM Ojca Swiętego, Benedykta XVI, który w Australii przebywać będzie już od 13 lipca. Przypłynie on statkiem z zatoki Sydney.

18 lipca przez trzy godziny trwać będzie na ulicach Sydney nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozpocznie się ona przy katedrze ST Marys, przejdzie przez Barangaroo, dzielnicę portową Darling Harbour i plac przed słynnym gmachem Opery, a zakończy w Domain – na olbrzymich terenach zielonych, znajdujących się za katedrą.

19 lipca, godz. 5.30 rano przy moście Zatokowym (Harbour Bridge) rozpocznie się wielokilometrowa pielgrzymka uczestników ŚDM przez Sydney. Zakończy się ona na terenie nazwanym przez organizatorow WYD - Southern Cross Precinct, który obejmuje Park Stulecia (Centennial Park) i pobliski hipodrom (Royal Randwick Racecourse) w dzielnicy Randwick. Tam o godz. 19.00 rozpocznie się dwugodzinne czuwanie modlitewne z udziałem Benedykta XVI.

20 lipca o godz. 10.00 rano w tym samym miejscu papież odprawi Mszę św. kończącą ŚDM. Wcześniej przez godzinę objeżdżać będzie w papamobile sektory zajmowane prze młodzież. Na zakończenie liturgii, w rozważaniu przed południową modlitwą „Anioł Pański”, Ojciec Święty ogłosi nazwę miasta, w którym odbędą się za trzy lata obchody ŚDM.

Od 12.30 do 15.00 trwać będą jeszcze ostatnie imprezy Festiwalu Młodych.