Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

sobota, 7 czerwca 2008

Projekt sanktuarium zatwierdzony


Dynamicznie wibrujące kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty i niebieski za kilka tygodni zdominują ulice Sydney. 2500 banerów będzie wkrótce powieszone na ulicach od lotniska do CBD.Czerwony, pomarańczowy i żólty będą symbolizowaly Trójcę Świętą i płomienie Ducha Świętego.Na myśl będa przywodzic też australijski busz. Niebieski bedzie reprezentował wodę chrztu, morze ludzkości, oceany otaczające Australię i Maryję Łaski Pełną.
Prałat Guido Marini – papieski mistrz ceremoni, przebywający w tych dniach w Sydney zatwierdził projekt sanktuariów, które będą otaczały ołtarze papieskie na Barangaroo i Randwick. 15 czerwca rozpoczną sie prace budowlane przy konstrukcji sanktuarium na hipodromie Randwick. Wczoraj koordynator WYD, bp Anthony Fisher ujawnił, że struktura sanktuarium otaczająca głowny ołtarz będzie szeroka na 60 m, wysoka na 22 m i glęboka na 75 m. Na dachu umieszczony zostanie olbrzymi krzyż oraz wizerunek Ptaka Marjorie, autorstwa artysty z wyspy Tiwi, Marjorie Liddy. Ptak Marjorie synbolizuje w kulturze aborygeńskiej Ducha Świętego. Papież oraz 500 kardynałów i biskupów, którzy będą koncelebrowac Mszę Sw. dojdą do ołtarza 86-metrową rampą.

Specjalna edycja znaczków pocztowych

Poczta australijska wydała nową specjalną edycję znaczkow upamiętniających World Youth Day w Sydney. Znaczki wydane zostaly w bloczku w cenie $ 19.95. Podobnie jak podczas Olimpiady Sydney 2000 poczta wydała serię „instant gold medalist stamps” tak teraz, w kilka dni po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży zostanie wydana seria 10 znaczków upamiętniających najważniejsze punkty programu WYD – mówi Michael Zsolt, szef działu filatelistycznego Australia Post.
W urzędach pocztowych dostępne są rownież poprzednio wydane znaczki z wizerunkiem papieża Banedykta XVI jak i kartki pocztowe z logo WYD a także srebrne i złote monety w cenie $95.00 i...$1995.00 (;o)