Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

poniedziałek, 16 czerwca 2008

Tony Abbott: Australijskie wyzwanie dla Papieża


W Świecie w którym cuda nauki są na świeczniku, czy ktokolwiek powinien jeszcze wierzyc w Boga? W swiecie gdy bycie prawym wydaje się byc postawą niepewną, czy ktokolwiek powinien słuchac nauki Kościoła?
Te pytania bąda unosiły sie nad sześciodniowym festiwalem znanym jako Swiatowy Dzień Młodzieży, ktory opanuje Sydney począwszy od 15 lipca.
Jeżeli odpowiedzi na te pytania dla kogoś, kto interesuje się sprawami duchowymi, mają jakiekolwiek znaczenie - to te właśnie wydarzenie jest dla niego. Nie tylko dla młodych katolików.
Jeżeli jest ktoś jeszcze zdolny do dostarczenia przekonywujących odpowiedzi na te pytania to jest nim Joseph Ratzinger, określony przez arcybiskupa Sydney, kard. George’a Pella jako najznamienitszy żyjący teolog katolicki. Z drugiej strony, jeśli jest jakakolwiek organizacja zdolna zrobic coś historycznego wyzwalając religijne uczucia w rozśpiewanych ogromnych tłumach to jest nią australijski Kościół katolicki.

Tak mniej więcej w wolnym tłumaczeniu rozpoczyna swój artykuł The Mission, na miesiąc przed przybyciem papieża Benedykta XVI do Sydney, jeden z prominentnych australijskich, katolickich polityków, b. wicepremier i b. minister zdrowia – Tony Abbott. Obecnie jest on rzecznikiem opozycji ds. rodziny i spraw tubylczych.
-------------

Zobacz caly artykuł, który ukazał się w
The Weekend Australian Magazine 14 czerwca