Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

piątek, 25 lipca 2008

Pilgrims in Sydney - Pielgrzymi w Sydney

<
Nigdy w swej historii Australia nie dowiadczyla takiej pielgrzymki. 225 tys. mlodych katolików w tym 125 tys. ze 170 krajów opanowalo przez tydzień miasto. Sydney zamienilo sie w wielka otwartą katedrę Kociola powszechnego. Pierwszy raz katolicy australijscy poczuli sie w miejscach publicznych jak u siebie w domu.
W 1788 roku gdy pierwsze statki z więźniami przyplywaly do Sydney, tylko Kosciól anglikański byl uznawany oficjalnie w Australii. Więżniowie tu zeslani mieli obowiązek uczestniczenia w anglikanskich praktykach. Nieobecnosc na Anglican Sunday service grozila obcieciem racji żywnociowej o polowę.

Kolumbia
Francja
Brazylia
Polska
Wietnam
Wenezuela
Polska
Kanada
Japonia
Chiny
Papua Nowa Gwinea
Polska - Poznań
Polska - Poznań
Wietnam
Australia
Niemcy
Italia
Indie
Slowacja
...pielgrzymi ze 170 krajów
fot. K. Bajkowski