Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

niedziela, 18 maja 2008

Papieski statek


Podczas Światowych Dni Młodzieży Benedykt XVI przybędzie do australijskiego portu w Sydney na pokładzie 63-metrowego, trzypokładowego statku spacerowego w otoczeniu 12 innych łodzi. Na spotkanie papieskiej flotylli wypłyną mniejsze jachty i łodzie, a inni pielgrzymi będą mogli pozdrowić i przywitać papieża z malowniczego nabrzeża portowego - poinformowali organizatorzy ŚDM.

Papieski statek zostanie wypożyczony z Captain Cook Cruises - czołowej australijskiej firmy czarterującej tego typu środki transportu. Nowoczesny statek “MV Sydney 2000″ to prawdziwa chluba tej rodzinnej spółki - ma 3 niezależne od siebie pokłady, na których można podziwiać panoramę metropolii. Najwyższy taras - tzw. “Star Deck” zapewnia najlepszy widok. Na potrzeby papieskiej wizyty łódź wyposażona zostanie w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa.

Bp Anthony Fisher, koordynator przygotowań do ŚDM, przewiduje, że setki tysięcy pielgrzymów ustawi się wzdłuż nabrzeża w oczekiwaniu na przybycie kawalkady statków. “Nie ustaliliśmy dokładnie, w której części łodzi będzie papież, ale na pewno wszyscy mieszkańcy Sydney będą mogli go zobaczyć. Statek jest znacznie większy niż papamobile, ale i ten ostatni będzie potrzebny podczas przejazdu przez ulice miasta”- powiedział hierarcha.

Benedykt XVI już po raz drugi inaugurować będzie ŚDM, przypływając na statku. W 2005 roku papież płynął po Renie do kolońskiej katedry.

Statek z papieżem wpłynie do australijskiego portu 17 lipca. Po przybiciu do brzegu rozpocznie się oficjalna ceremonia powitania Benedykta XVI. Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział ok. 100 tysięcy ludzi.

KAI