Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

piątek, 4 lipca 2008

Przewodnik komunikacyjny


Rząd Nowej Południowej Walii wydal specjalny przewodnik dla mieszkańców Sydney z informacjami jak poruszać się po miescie w trakcie trwania Światowych Dni Mlodziezy. Premier stanowy ,Morris Iemma we wstepie do przewodnika pisze, ze miasto zmieni sie w wielką katedrę otwartej przestrzeni, do której przybędzie więcej ludzi niż na igrzyska olimpijskie w 2000 roku.
Przewodnik zawiera bardzo wiele uzytecznych informacji m.in.jak poruszać się w tych dniach korzystajac z transportu publicznego, jak się dostc na najważniejsze imprezy i uroczystości wYD a takze mapy sieci kolejki, przejscia pielgrzymów a nawet mapę z zaznaczonymi miejscami widokowymi podczas wplyniecia papieża do portu. Jest podana rowniez lista najważniejszych telefonów i adresów internetowych.

Przewodnik mozna dostać na stacjach kolejki miejskiej.