Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

niedziela, 19 października 2008

WYD SYD 08 - Photo Review


30 lat temu (16 października) kolegium kardynalów wybralo nowego biskupa Rzymu, nowego lidera Kosciola Powszechnego. Zostal nim Polak, Karol Wojtyla. Na swej inauguracyjnej mszy (22 października) na Placu Sw. Piotra wypowiedzial slowa, ktore staly sie mottem calego pontyfikatu i otworzyly nowy rozdzial w historii chrzescijanstwa :

"Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi.

Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!
Dzisiaj często człowiek nie wie, co kryje się w jego wnętrzu, w głębokości jego duszy i serca. Tak często niepewny sensu życia na tej ziemi i ogarnięty zwątpieniem, które zamienia się w rozpacz. Pozwólcie więc, proszę was, błagam was z pokorą i zaufaniem! Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka!"


W swiecie coraz bardziej laicyzującym sie, mlodziez katolicka ze wszystkich kontynentow co kilka lat bez lęku spotyka sie na placach wielkich metropolii swiata realizujac to haslo rzucone przez Jana Pawla II w swej pierwszej papieskiej homilii. Te spotkania staly sie najwiekszymi zgromadzeniami nie tylko w historii Kosciola ale i ludzkosci.

W tym roku mlodziez katolicka spotkala sie w lipcu w Sydney. Oto przeglad zdjec, ktore zrobilem podczas XXIII Swiatowych Dni Mlodzieży w najwiekszej metropolii Australii.

WYD SYD 08 Photo Review dedykuję Janowi Pawlowi II w 30 rocznice jego wyboru.