Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

wtorek, 8 lipca 2008

Benedykt XVI będzie wypoczywał w Kenthurst

Benedykt XVI podczas pierwszych dni pobytu na kontynencie australijskim zatrzyma się w ośrodku Opus Dei w Kenthurst,na polnocno-zachodnich krańcach metropolii sydnejskiej – poinformowali organizatorzy XXIII Światowych Dni Młodzieży.

W niedzielę, 13 lipca, po przylocie na sydnejskie lotnisko bazy wojskowej RAAF Richmond, papież przejedzie samochodem do swej rezydencji na terenie ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego w Kenthurst.

Centrum, należące do australijskiej prałatury Opus Dei, może pomieści 30 osób. Są tu boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę i 25 metrowy basen. Jest tu także miejsce do lądowania dla helikoptera, z którego prawdopodobnie skorzysta Benedykt XVI, gdy 17 lipca rano uda się do Sydney.

Jak poinformował kard. George Pell, z ośrodka zobaczyć można fragmenty Gór Błękitnych – jedną z największych atrakcji turystycznych Australii. Są także liczne ścieżki, którymi można się przechadzać. „Wybraliśmy miejsce w terenie półwiejskim, które znajduje się niedaleko Sydney. Tutaj Benedykt XVI będzie wypoczywał po najdłuższym jak dotąd locie w historii jego pielgrzymek. Papież uczestniczyć będzie w modlitwach, będzie mógł robić także rzeczy, jakie lubi najbardziej, takie jak gra na fortepianie” – dodał hierarcha.

Centrum przypomina typową dla Australii wiejską posiadłość, jednak surowy wystrój ośrodka dostosowany jest do potrzeb Opus Dei. Każdy ze skromnie wyposażonych pokojów ma łóżko, biurko, sofę i mały grzejnik.

Kierowniczka ośrodka Maryanne Woodhead powiedziała dziennikarzom, że organizatorzy ŚDM zwrócili się do nich z prośbą o zakwaterowanie tu także niektórych kardynałów i biskupów. Dotąd nie wiadomo, ilu z nich zamieszka w Kenthurst.

17 lipca Benedykt XVI przeniesie się do Sydney. Tu mieszkać będzie w Domu Katedralnym.

Opus Dei rozpoczęło swą działalność apostolską w Australii w 1963 roku. Obecnie liczy około pół tysiąca członków, wśród których dwunastu to księża. Prowadzą kilka collegów i szkół na terenie całego kontynentu. Księża Opus Dei kierują także parafią pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza w Melbourne. Wikariuszem Opus Dei w Australii i Nowej Zelandii jest ks. prałat George Rossman.
KAI

Miasto ubiera odświętne szaty

Tydzień został do rozpoczęcia Światowych Dni Mlodziezy. Sydney nareszcie przywdziewa odswietne szaty. Na latarniach pojawily się banery World Youth Day, W Hyde Parku powstał potężny namiot - sklep z ciuchami i gadżetami WYD. Odrestaurowany i powiększony został plac przy katedrze St. Mary's, który za kilka dni wypelni się tysiącami mlodych pielgrzymów z całego swiata. Będzie na nich patrzył Jan Pawel II z pomnika - bowiem przy katedrze kilka dni temu odsloniety został niezwykle interesujacy posąg Papieża - Polaka , dar spolecznosci włoskiej.fot. K. Bajkowski

Paryż 1997

XII Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze międzynarodowym tym razem odbyl sie w Paryżu. Tematem spotkania byly słowa: "Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie" (J 1, 38-39)

Spotkanie zgromadziło milion sto tysięcy młodych ze 160 krajów świata. To była liczba przewyższająca wszelkie przewidywania. Optymistyczne dane mówiły o dwustu pięćdziesięciu tysięcy młodych. Ale na nic zdały się ludzkie kalkulacje. Młodzi pokazali światu swój entuzjazm i radość ze spotkania z Chrystusem.

-----

"Kto kocha, nie liczy zysków i strat, nie szuka korzyści. Działa w ukryciu i bezinteresownie na rzecz braci, uznając, że każdy człowiek, kimkolwiek jest, ma nieskończoną wartość. W Chrystusie nie ma ludzi gorszych i lepszych. Są tylko członkowie jednego ciała, którzy pragną wzajemnie swojego szczęścia i chcą budować świat otwarty na wszystkich. Okazując troskę o innych i uczestnicząc aktywnie w życiu społecznym, dajemy świadectwo bliźniemu, że chcemy mu pomóc, aby mógł stać się sobą i ofiarować to, co ma najlepszego, z korzyścią dla niego samego i dla dobra całej ludzkiej wspólnoty. Braterstwo wypiera przemoc, a służba pokusę panowania.
Wy, drodzy młodzi, nosicie w sobie niezwykły potencjał daru, miłości i solidarności. Chrystus pragnie rozbudzić w was tę ogromną zdolność do poświęceń, która przepełnia wasze serca. Wzywam was, byście przyszli zaczerpnąć ze źródła życia, którym jest Chrystus, byście każdego dnia odkrywali nowe sposoby służenia braciom w społeczeństwie, w którym winniście podjąć swoje obowiązki jako ludzie i jako wierzący. Ludzkość potrzebuje was w życiu społecznym, w sferze nauki i techniki. Starajcie się doskonalić nieustannie swoje umiejętności zawodowe, byście mogli wykonywać kompetentnie swoją pracę, ale zarazem nie zaniedbując pogłębiania wiary, która będzie dla was światłem we wszystkich decyzjach, jakie przyjdzie wam podjąć, w życiu osobistym i w pracy. Skoro pragniecie zyskać uznanie dla waszych umiejętności zawodowych, to czyż nie powinniście też pragnąć, by rozwijało się wasze życie duchowe, źródło wszelkiego ludzkiego dynamizmu?"

Jan Pawel II, Pole marsowe, Paryz, 21 sierpnia 1997Polonia zaproszona do procesji Krzyża i Ikony WYD

Od 1 lipca symbole Światowych Dni Mlodziez y - Krzyż i Ikona Matki Bożej Opiekunki Ludu Rzymskiego - dary Jana Pawla II dla mlodziezy swiata wedrują w 15 dniowej procesji po archidiecezji sydnejskiej oraz diecezjach Parramatta i Broken Bay. Poniedzialek, 14 lipca będzie dniem kiedy to bedą wędrowały przez CBD od Circular Quay do Belmore Park przy Central Station. Biuro WYD poprosiło specjalnie spolecznosc polską do uczestniczenia w tej procesji.
Grupa polonijna mlodziezy z Sydney wybierająca się na WYD gorąco zaprasza Polonię sydnejską w poniedzialek, 14 lipca na 10.30 do First Fleet Park przy Circular Quay (obok Muzeum of Contemporary Art). Zbiórka przy polskiej fladze.
To jest nasz polski dzień!W niesieniu darow papieża -Polaka nie może zabraknąc Polaków!

Na mapie zaznaczone miejsce zbiórki :

widok na Circular Quay, Sydney