Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

piątek, 20 czerwca 2008

Theology on Tap - o wierze po australijsku

Kard. Pell podczas marcowej dyskusji "Theology on Tap"

Teologia na beczce piwa – czyli rozmowy o wierze w PUB-ie. To może się zdarzyc tylko w Australii. Raz w miesiącu w PJ Gallagher's Irish Pub w geograficznie centralnie polożonej dzielnicy Parramatta metropolii sydneyskiej odbywa sie teologiczna dyskusja , w której biorą udział najznakomitsi znawcy teologii katolickiej. Spotkanie przyciągajaca ok. 500 studentów i młodych w wieku 18 – 30 lat, ktorzy chcą rozmawiac o wierze katolickiej.
W poniedzialek 23 czerwca spotkanie o dużym znaczeniu w kontekscie zbliżającej się wizyty papieża w Australii. Gościem "Theology on Tap" będzie metropolita sydnejski, kard George Pell, a temat - budzacy grozę:
Popes: Vicars of Christ or Anti-Christs?"

Wydarzenie bedzie filmowane przez Raya Martina – głównego prezentera telewizyjneg Swiatowych Dni Młodzieży. Program z tej dyskusji ma byc pokazany w TV w trakcie trwania WYD .

Organizatorem "Theology on Tap" jest St. Thomas Moore Society z Notre Dame Univerity.

Zapowiadana jest kolejna dyskusja w irlandzkim pubie- w lipcu, w ramach Festiwalu Mlodych WYD. Gosciem będzie Charles J. Chaput - arcybiskup Denver ( Colorado).Temat:

Rejestracja: Czy jesteś Aborygenem?

„Sytuacja w Australii może wiele od was wymagać, ale to przyczyni się do umocnienia waszej wiary. Życzę wam, by Duch Boży prowadził was w Sydney do głębi chrześcijaństwa i miłości Bożej” – mówił arcybiskup Damian Zimoń młodzieży z archidiecezji katowickiej, która za kilkanaście dni wyruszy na Światowe Dni Młodzieży.
Metropolita katowicki, który z uczestnikami Sydney 2008 spotkał się 19 czerwca w krypcie katowickiej katedry, zaproponował wspólne spotkanie po ich powrocie z Australii. Z archidiecezji katowickiej na Światowe Dni Młodzieży wybierają się trzy grupy: katowicka, rybnicka i tyska. Każda z nich liczy około 40 osób. Jako pierwsi wyruszą młodzi z Rybnika, w Australii będą już 5 lipca. Wszyscy uczestniczyli we Mszy św. w krypcie katedry, której przewodniczył ks. Jacek Plech, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży. „Bądźmy w Sydney jednością jako Polacy, odrzucajmy egoizm, troszczmy się o siebie nawzajem. Lecimy, aby być cząstką tego młodego Kościoła, który w sposób widzialny objawia się światu podczas Światowych Dni Młodzieży jako Kościół pełen radości i nadziei” – zwrócił się do młodzieży w homilii ks. Plech.

Trzy archidiecezjalne grupy wylatują do Australii oddzielnie. Grupy z Katowic i z Rybnika spotkają się jednak w Sydney, by wspólnie animować katechezy. Utworzą w ten sposób jeden z pięciu takich polskich punktów. Ciekawostka jest, że dwoje uczestników z grupy katowickiej 12 lipca w misji polskiej w Melbourne weźmie ślub.

Żeby znaleźć się na liście osób, które wylecą do Australii, nie tylko trzeba było zebrać pokaźną sumę pieniędzy (od 9 do 12 tys. zł), ale również spełnić wiele wymogów stawianych przez organizatorów. „Byliśmy zobowiązani odpowiedzieć na niezliczoną ilość pytań w procesie rejestracji. Na przykład w panelu rejestracyjnym każdego z uczestników musiałem wpisać czy jest czy też nie jest aborygenem” – uśmiecha się ks. Adam Wycisk, który przewodzi grupie z Tychów.

Jak zapewniają uczestnicy Sydney 2008, najważniejsze będzie z pewnością spotkanie z Benedyktem XVI. Jednocześnie ci, którzy byli już wcześniej na ŚDM, cieszą się na każdy dzień wizyty w Australii.

Do rozpoczęcia XXIII Światowych Dni Młodzieży w Sydney zostało tylko 25 dni.

wiara.pl