Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

piątek, 23 maja 2008

Ambasadorzy WYD

Sophie i kard.Pell. foto. TheCatholic Weekly
Sophie Delezio i jej rodzina wraz z grupą kilku wybitnych Australijczyków zostali określeni jako ambasadorzy World Youth Day w Sydney. Mająca obecnie osiem lat Sophie została w 2003 roku bardzo ciężko poparzona od płonącego pojazdu, ktory uderzyl w mur przedszkola.
Trzy lata później przejeżdzajac na wózku inwalidzkim została potrącona przez samochód.
Rodzina Delezio przypisuje przeżycie Sophie swojej katolickiej wierze i modlitwom za wstawiennictwem bl. Mary McKillop. Ojciec Sophie – Ron Delezio mówi, że pamięta bardzo dobrze czas kiedy to życie córeczki było w rekach lekarzy nie dających wielkich nadziei na uratowanie dziecka, a tysiące - może miliony Australijczyków modliło się za jej życie .

Rodzice Sophie widzą w zbliżającym się World Youth Day wielka szansę dla Kościoła w Australii tak jak wielką szansą dla uratowania życia córki byla ufność w Bogu.

Oprócz rodziny Dolezio ambasadorami WYD 08 zostało czterech sportowców - Jared Kucane, Matthew Hayden, Mark Bresciano i Stephen Moore a także projektantka mody – Carla Zampatti, śpiewaczka operowa - Amelia Farrugia, artysta estradowy - Jimmy Little oraz b. senator i b. ambasador przy Stolicy Apostolskiej – John Herron.

-Nasi ambasadorzy reprezentują rozmaite sfery działalności i znakomite dokonania w dziedzinie sportu, mody, muzyki, pracy charytatywnej i dyplomacji. Ich historia i talent wywarły głębokie wrażenie na Australijczykach. Sa wiec idealnymi postaciami ozdabiajacymi te międzynarodowe wydarzenie. Wiem,że pomogą nam zachęcić wszystkich Australijczyków , młodych i starych do włączenia się w świętowanie World Youth Day - powiedział podczas prezentacji ambasadorów WYD arcybiskup Sydney, kard. George Pell.

Przybyli pierwsi pielgrzymi z Polski


Maciej, Tadeusz, Antoni. Przylecieli z Poznania i Bydgoszczy. Są w Sydney od tygodnia. Rozpoczęli studia ale przybyli tu - jak mówią - głownie na Światowe Dni Młodzieży jako Ambasadorzy Lednicy 2000 i przedstawiciele o. Jana Góry, dominikanina inicjatora słynnych spotkań przy bramie III tysiąclecia nad Jez. Lednickim w Wielkopolsce.

Za kilka dni przedstawię wywiad z nimi jaki przeprowadziłem w czwartek na... stopniach Opera House.