Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

sobota, 31 maja 2008

"Mary MacKillop is waiting for you"

Szlak WYD SYD 08: Mary MacKillop Memorial Chapel

Jednym z miejsc, które powinni odwiedzic pielgrzymi Swiatowych Dni Mlodzieży jest kaplica i muzeum Bł. Mary MacKillop, pierwszej i jak dotychczas jedynej wyniesionej na oltarze Australijki. Historia Matki Mary wpisuje się w koloryt życia Australii i tutejszego Kosciola a interaktywne muzeum powstale obok kaplicy z jej grobem, jest miejscem, którego nie można ominąc będąc w Sydney. 19 stycznia 1995 roku Jan Paweł II modlił się przy grobie Mary, tuż przed uroczystoscią beatyfikacji jej na hipodromie Randwick.
17 lipca, wg planów podroży papieskiej do Australii, Benedykt XVI odwiedzi to miejsce na 7 Mount Street w North Sydney.
Mary MacKillop jest jedną z dziesięciu patronów XXIII Swiatowych Dni Mlodzieży.

Fot. Krzysztof Bajkowski