Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

czwartek, 26 czerwca 2008

Światowe Dni Młodzieży – święto dla całych rodzin!

Organizatorzy WYD informują dziś, że Światowe Dni Młodzieży sa świętem nie tylko dla młodych pielgrzymów z całego świata ale również dla mieszkańców Sydney, bez względu na wiek. Zapraszają ich do przybywania do centrum Sydney całymi rodzinami aby poczuć ducha i stac się cząstką tego historycznego wydarzenia.
Wprawdzie na większość punktów programu WYD mają pierwszeństwo zarejestrowani pielgrzymi to jednak codziennie będzie wiele wydarzeń - w tym Festiwal Młodych - w których mogą uczestniczyć wszyscy .W trakcie trwania wYD , w Sydney będą wakacje szkolne.

Oto przewodnik dla rodzin chcących uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Sydney od 15 do 20 lipca:


• Wtorek 15 lipca: Msza św. otwierająca WYD - z Kardynałem Georgem Pellem w Barangaroo 4.30pm – 7.30pm
Rodziny powinny zaplanować wcześniejsze przybycie na Barangaroo. Ekrany z transmisją będą rozmieszczone rowniez na Domain, Darling Harbour i Sydney Opera House

• Czwartek 17 lipca: Przybycie Papieża do Sydney Harbour
2.45pm – 3.30pm: Papieska flotylla 13 statków przypłynie od Rose Bay do do Barangaroo.
Rodziny są zachęcane do kierowania się do publicznych punktów widokowych : Bradley’s Head, Pyrmont Park, Blues Point, Mrs Macquarie’s Chair and Circular Quay
4.45pm – 5.30pm: Przejazd papieza przez Sydney CBD. Najlepsze miejsca widokowe dla rodzin: Mrs Macquarie’s Point, Circular Quay, George St, Bridge St, Dawes Point, and Macquarie St.

• Piątek 18 lipca: Stacje drogi krzyżowej
3pm – 6pm 13 scen z ostatnich chwil życia Jezusa będzie odtworzone w 6-ciu punktach
Organizatorzy zachęcają rodziny do udania sie na Darling Harbour, gdzie rozegra sie jedna ze scen a pozostałe będa transmitowane na dużych ekranach. Calą produkcje mozna śledzic na ekranach rozstawionych rowniez na Circular Quay w Royal Botanic Gardens i na Domain.

• Sobota 19 lipca: Czuwanie wieczorne , Southern Cross Precinct (Randwick Racecourse and Centennial Park)
7pm – 9pm
Spektakularne I niezapomniane wydarzenie Swiatowych Dni Młodzieży dla całych rodzin - Czuwanie z Ojcem Świętym , wieczór na którym po prostu trzeba byc!

• Niedziela 20 lipca: Końcowa Msza Św, Southern Cross Precinct (Randwick Racecourse and Centennial Park
• 9am – 12.30pm Dla wszystkich zarejestrowanych I niezarejestrowanych pielgrzymow. Najblizsze sektory zarezerwowane dla zarejestrowanych pielgrzymów.
Ojciec Święty przeleci helikopterem nad Centennial Park i Randwick Racecource, następnie przejedzie blogoslawiąc wzdluz sektorów, aby udac się do sanktuarium pod którym odprawi msze św.z 500 biskupami. Wielkie ekrany będą rozstawione w całym obrębie Southern Cross Precinct.


Przez cały tydzień będzie w miesicie wiele imprez Youth Festival przeznaczonych dla całych rodzin.
Wkrótce podam szczegóły.


montaż sanktuarium na Randwick...

...pod czujnym okiem kard. Pella. Fot. G.Crouch