Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

Loading...

poniedziałek, 28 kwietnia 2008

Wileńscy zwiastuni WYD na rowerachNiczym jak pierwsza jaskółka zapowiadająca wiosnę, do Sydney w piątek przybyli młodzi polscy rowerzysci z Wilna głoszac nowinę o zbliżających się Swiatowych Dniach Młodzieży. Oto relacja i zdjęcia Ks. Dariusza Stańczyka, który prowadził tę niezwykłą pielgrzymkę rowerową:

XV Wileńska Pielgrzymka rowerowa po 45 km prologu ulicami Sydney dotarła do Katedry katolickiej St. Marys, kończąc szczęśliwie trasę pedałowania z Melbourne. Młodzież harcerska i studencka na czele z przewodnikiem „na siodełku” ks. Hm. Dariuszem Stańczykiem czas modlitwy i trud kolarskiego wyczynu po Alpach australijskich dedykowała Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI i młodzieży wszystkich kontynentów przed Światowymi Dniami Młodzieży w lipcu – Sydney 2008.

Okrzyki młodych serc, modlitwa i piosenki u celu pielgrzymki nie milkły długo, kiedy radość i łzy zlewały się w jedno „Ojcze Święty, my Cię kochamy i czekamy w Sydney”! Na zegarze Katdery w Sydney odliczającym dni rozpoczęcia ŚDM była cyfra „81 days to go”, co pielgrzymi odczytali „jesteśmy pielgrzymkowym kwiatem nadziei na urodziny Benedykta XVI”.Australia przez dziesięć dni pedałowania stała się wspaniałym domem rodzinnym dla nieznanej młodzieży polskiej z Wileńszczyzny. Od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Melbourne trasa wiodła przepięknymi drogami wzdłuż oceanu Pacyfiku, przez górę T. Kościuszki, góry Śnieżne i liczne parki botaniczne, przyrodnicze z widokiem na Alpy i pływające jachty.

Rowery słabej jakości cudem przejechały trudną trasę, na której nie spotkasz rowerzystów. Wszędzie z niespotykaną życzliwością przyjmowano i pozdrawiano pielgrzymów. Etapy od 92 do 187 kilometrów dziennie wzbudzały podziw u Australiljczyków, a młodzież podkreślała „Jan Paweł II nas prowadzi i wspiera, nasz orędownik z Nieba”. Koszulki z logo ŚDM Sydney i kangurkiem wyróżniały młodzież pośród ludzi, co prowokowało przechodniów do pytań „kim jesteście i dlaczego takie poświęcenie?”.Misja pielgrzymki najbardziej została zrealizowana podczas Mszy świętych i kilkunastu spotkań przy parafiach, a przede wszystkim z młodzieżą Australii, która systematycnie gromadzi się na religijne przygotowania do ŚDM. Rektor Polskiej Misji Katolickiej ks. Wiesław Słowik, Polonia w Australii, konsulat RP w Sydney i lokalne media z entuzjazmem podejmowali zwiastunów przyjazdu papieża Benedykta XVI do Australii.Świadectwo wiary i Radość Ducha Świętego zamieszkały w tysiącach serc.

Przed odjazdem do Wilna, pielgrzymi będą 3-Maja nieść Krzyż ŚDM ulicami Melbourne.

Pielgrzymi i Ks. Dariusz Stańczyk