Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

niedziela, 13 lipca 2008

2 DAYS TO GO!

Dzis Ojciec Swiety Benedykt XVI wylądował w Sydney.Trzy dni spędzi w ośrodku Opus Dei na odpoczynku i rekolekcjach w zupełnym odizolowaniu od swiata zewnętrznego zanim w czwartek dolaczy do zjezdzających do Sydney młodych pielgrzymów.
Tymczasem W Klubie Polskim w Ashfield mlodziez polonijna dostała dzis konieczne identifikatory , uprawniajace do wejścia na rozne imprezy, spotkania i katechezy jak rowniez uprawniające do darmowego korzystania ze srodków komunikacji publicznej.
Obok,w Domu Polskim dziala juz Kwatera Biura Krajowego SDM z ks. Grzegorzem Suchodolskim na czele.

Image courtesy of WYD 2008

...w kurtkach "Polish pilgrim Sydney"

...nie wszyscy dostali kurtki pielgrzyma

...identifiktor dla nastarszego polonijnego pielgrzyma ...najmlodszego duchem

Basia Slusarczyk...pierwszy raz na WYD i już prowadzi 200-osobową pielgrzymkę


Krajowe Biuro SDM pracuje...

...potem wszyscy na Mszy sw. w kosciele Sw. Wincentego

...a w koncelebrze ks.Grzegorz Suchodolski - polski koordynator SDM, Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej - ks. Tomasz Sielicki, prowincjal - ks. Tadeusz Przybylak oraz ks. Jacek Cydzik z Radia Maryja i TV Trwam
fot. K.Bajkowski

Benedykt XVI przybył do Sydney

Benedykt XVI przybył do Sydney. Samolot wiozący Papieża wylądował w bazie wojskowej Richmond punktualnie o godz. 15.00 czasu lokalnego.Tym samym Ojciec Święty rozpoczął swoją kolejną podróż apostolską. Weźmie on udział w rozpoczynających sie 15 lipca XXIII Światowych Dniach Młodzieży w Sydney.

Gdy samolot dotknął ziemi australijskiej, w centrum prasowym w Sydney rozległy się oklaski zgromadzonych tam dziennikarzy z całego świata, którzy oglądali bezpośrednią transmisję z lądowania.

Zgodnie z planem, samolot włoskich linii lotniczych Alitalia, wiozący Ojca Świętego z Rzymu wylądował najpierw w bazie wojskowej kolo Darwin, na północy Australii. Postój techniczny maszyny trwał półtorej godziny. O godz. 10.30 (2.00 w nocy czasu polskiego) samolot wyruszył w dalszą drogę do Sydney, na południowym wschodzie kraju.

W bazie wojskowej Richmond, położonej na północno-zachodnich przedmieściach Sydney, nie odbyła się żadna oficjalna ceremonia powitania papieża. Przewidziana jest ona dopiero 17 lipca w Sydney, w siedzibie gubernatora stanu Nowa Poludniowa Walia, znajdującej się w przepięknym parku z widokiem na zatokę Sydney, tuz obok słynnego gmachu Opery z dachem w kształcie kwiatu lotosu.

O godz. 15.15 Benedykt XVI pojawił się w drzwiach samolotu. Gdy zszedł na płytę lotniska, przywitali go premier Kevin Rudd z innymi przedstawicielami władz federalnych Australii i stanu Nowa Południowa Walia, którego stolica jest Sydney, na czele z premierem Morrisem Iemma.

Obecni byli również przedstawiciele episkopatu: metropolita Sydney kard. George Pell, przewodniczący Konferencji Episkopatu Australii abp Philip Wilson z Adelaide, główny koordynator Światowych Dni Młodzieży bp Anthony Fisher, biskup polowy Max Davis i ordynariusz diecezji Parramatta, na której terytorium znajduje się baza Richmond - bp Kevin Manning.

Papieża powitał także przybyły wcześniej z Watykanu kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, która ze strony Stolicy Apostolskiej odpowiada za organizacje ŚDM, i sekretarz Rady bp Joseph Clemens, dawny sekretarz Benedykta XVI z czasów, gdy był kardynałem-prefektem Kongregacji Nauki Wiary.

W budynku lotniska Ojciec Święty krótko rozmawiał z premierem Ruddem.

Prosto z bazy Richmond Ojciec Święty odjechał samochodem do ośrodka Opus Dei w Kenthurst Study. Znajduje się on około 30 km na północny-zachód od centrum Sydney. Papież spędzi tam pierwsze trzy dni swego pobytu w Australii, odpoczywając po najdłuższym locie, odbytym podczas swych podroży zagranicznych. Komentatorzy stacji telewizyjnej SkyNews sugerują, że Benedykt XVI spędzi ten czas w "modlitewnej izolacji" od świata, odbywając tam swego rodzaju rekolekcje.
KAI

Konferencja prasowa Benedykta XVI na pokładzie samolotu

Rozpoczęła się najdłuższa podróż apostolska obecnego pontyfikatu. 12 lipca przed południem Benedykt XVI wyruszył do Australii, gdzie dotrze po prawie 20 godzinach lotu. Przed przylotem do Sydney przewidziane jest techniczne międzylądowanie papieskiego Boeinga 777 w australijskiej bazie wojskowej w Darwin.

Na pokładzie samolotu, zgodnie z tradycją, odbyła się konferencja prasowa. Papież odpowiedział na pięć pytań. Pierwsze dotyczyło samego Światowego Dnia Młodzieży: Jakie przesłanie chce przekazać młodym i czy formuła tego wydarzenia jest jeszcze aktualna? Benedykt XVI przypomniał, że głównym tematem Dnia jest Duch Święty, który czyni młodych świadkami Chrystusa. Jest to zatem zachęta, by w sposób dojrzały żyć wiarą, podejmując wszystkie wynikające stąd zobowiązania w odniesieniu do świata stworzonego, społeczeństwa i życia we wszystkich jego aspektach. Papież zwrócił uwagę, że dni młodzieży są zwieńczeniem długiej drogi przygotowań. Ten etap, w tym pielgrzymka krzyża i ikony Maryi, ma tu wielkie znaczenie. Jest to doświadczenie głębokie, wieloaspektowe, i nie można go redukować jedynie do centralnego wydarzenia, jakim jest spotkanie z Papieżem. Zapewnia to Światowym Dniom Młodzieży głębię i trwałość. A zatem ich formuła jest wciąż aktualna.

Drugie pytanie zadał dziennikarz jednego z głównych australijskich dzienników. Dotyczyło przyszłości Kościoła w zsekularyzowanej Australii. W odpowiedzi Benedykt XVI przypomniał, że doświadczenie Boga wciąż pozostaje czymś istotnym i ważnym, mimo zmieniającej się sytuacji. Chodzi o to, by do tego doświadczenia prowadzić, by pomóc je zrozumieć dzisiejszemu człowiekowi, także w zsekularyzowanym społeczeństwie.

Trzecie pytanie, również dziennikarza australijskiego, dotyczyło nadużyć seksualnych wśród duchownych. Papież powtórzył to, co bardzo jasno powiedział już w czasie podróży do Stanów Zjednoczonych, a mianowicie, że Kościół w żadnym wypadku nie akceptuje takich nadużyć. Ważne jest, aby nauczanie Kościoła w tej kwestii było jasne i jednoznaczne. Wskazał też na znaczenie formacji duchowieństwa, aby nigdy więcej do takich nadużyć nie dochodziło, oraz na potrzebę działań duszpasterskich służących uzdrowieniu zranień, a także objęcia troską duszpasterską ofiar nadużyć i ich rodzin.

Kolejne pytanie dotyczyło zmian klimatycznych i wynikających stąd zagrożeń. Zagadnienia te mają wielkie znaczenie dla Australii, która leży w regionie świata często padającym ofiarą różnych klęsk żywiołowych. Papież zapewnił, że podczas spotkań z młodymi poruszy kwestię odpowiedzialności za świat stworzony, w tym za zmiany klimatyczne. Nie jest jednak jego zadaniem wchodzenie w szczegóły rozwiązań o charakterze technicznym. Należy to raczej do rządzących i naukowców. Jednakże z punktu widzenia moralnej odpowiedzialności za świat stworzony temat ten jest bliski Benedyktowi XVI i dlatego zostanie jeszcze podjęty przy innej okazji.

Ostatnie pytanie odnosiło się do anglikańskiej konferencji w Lambeth, która rozpocznie się za kilka dni: Czego chciałby życzyć w związku z tym ważnym wydarzeniem Wspólnocie Anglikańskiej, której grozi rozbicie i która przeżywa poważne problemy wewnętrzne? Papież odpowiedział, że tym, co on sam może zrobić dla konferencji w Lambeth jest modlitwa aby ci, którzy się tam spotkają mogli jak najlepiej podjąć doniosły temat wierności Ewangelii we współczesnym świecie. Wszyscy chrześcijanie powinni się czuć odpowiedzialni w tej kwestii i wszyscy mamy zrozumieć, na czym polega nasze zobowiązanie do dawania chrześcijańskiego świadectwa – stwierdził Benedykt XVI.
Radio Watykańskie(fot. P. Lepri)

Z Kolonii do Sydney

Bp Fisher: Doświadczyć mocy Ducha Swiętego


W Sydney przed Ojcem Świętym stoi wyzwanie - uważa bp Anthony Fisher. Główny koordynator XXIII Światowego Dnia Młodzieży jest pewien, że Benedykt XVI zachęci setki tysięcy młodych katolików, by stali świadkami Jezusa Chrystusa w świecie, a oni to wezwanie podejmą.

- Jestem w pełni przekonany, że przemówienia i homilie papieża będą przepiękne. On jest wspaniałym nauczycielem i kaznodzieją. Gdziekolwiek jesteście na świecie, możecie jego słowa przeczytać i kontemplować - zaproponował bp Fisher.

Wskazał, że Ojciec Święty ma nadzieje, że w ŚDM włączą się także ci, którzy wezmą w nim bezpośrednio odziało w Sydney i śledzić będą jego przebieg za pośrednictwem transmisji telewizyjnych lub internetu. Gdziekolwiek jesteście na świecie, możecie się z nami połączyć poprzez modlitwę - zachęcił główny koordynator XXIII ŚDM.

Komentując hasło Dnia: "Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami", które są ostatnimi słowami Jezusa, biskup pomocniczy archidiecezji Sydney wyjaśnił, że celem tego spotkania jest umożliwienie jego uczestnikom doświadczenia mocy Ducha Świętego.

Pytany o problemy wizowe niektórych grup pielgrzymów udających się do Sydney,hierarcha podkreślił, ze australijskie służby imigracyjne okazały wiele dobrej woli, starając się pomóc młodym katolikom w przybyciu do Australii. Czasem jednak zgłaszali się oni po wizę bez wymaganych dokumentów, fotografii itp., co było powodem problemów. - Zdarzało mi się interweniować w takich sprawach i służby imigracyjne zgadzały się na ich przyjazd. To się w tym kraju dotychczas nie zdarzało - zapewnił bp Fisher. Ujawnił też, że także grupa Irakijczyków, która nie mogła otrzymać wiz z powodu kłopotów z uzyskaniem wymaganych dokumentów w swoim kraju, dostała wizy i wyruszyła w drogę do Australii.

Pytany przez KAI o to, czy ŚDM ma szanse zmienić Kościół w Australii, hierarcha wyraził przekonanie, ze "będziemy świadkami wielu niespodzianek", jakie to wydarzenie sprawi Australii. Ma on nadzieję, że zwiększy się liczba osób wybierających życie kapłańskie lub zakonne, zawierających małżeństwa sakramentalne, poczynających dzieci, wprowadzających wiarę do swoich miejsc pracy. - Zobaczymy wielu młodych, których ŚDM zainspiruje do zmieniania świata i Kościoła. Powstanie całe pokolenie ludzi, którzy będą działać i służyć inspirowani Ewangelią Jezusa Chrystusa - zapowiedział bp Fisher.

- Skoro zdarzało się to w innych miejscach, gdzie odbywały się ŚDM, myślę, ze zdarzy się też w Australii. Tym bardziej, że jeszcze nigdy tak wielu młodych Australijczyków nie uczestniczyło w ŚDM - wyjaśnił biskup pomocniczy archidiecezji Sydney. Wśród 225 tys. uczestników XXIII ŚDM będzie 100 tys. mieszkańców Australii.

Asystentka głównego koordynatora ŚDM, s. Mary Madeline z USA podkreśla, że młodzi australijscy katolicy, których spotkała, są pełni prawdziwego entuzjazmu co do przyszłości swego Kościoła. Wydają się być bardzo otwarci na przyjęcie mocy Ducha Świętego, aby być świadkami Chrystusa wobec młodego pokolenia - uważa dominikanka z Nashville. Przywołuje ŚDM w Denver z 1993 r., który jej zdaniem odegrał kluczową rolę w zapoczątkowaniu odnowy Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych. - W ostatnich latach obserwujemy wspaniałe znaki nadziei. Więcej ludzi szuka możliwości codziennego uczestnictwa we Mszy św., adoracji eucharystycznej, korzysta z sakramentu pojednania. Niektóre seminaria są przepełnione, a niektóre wspólnoty zakonne mają nowe powołania. Świeccy są aktywnie zaangażowani w życie Kościoła na wielu poziomach, w tym w dynamicznych programach przygotowania do małżeństwa, duszpasterstwie młodzieży i działalności społecznej - wyjaśniła s. Mary Madeline na łamach australijskiego tygodnika katolickiego "The Catholic Weekly".
KAI

Dni w diecezjach: Melbourne

Młodzież pielgrzymująca do Sydney na światowe spotkanie z Papieżem podejmowana jest w australijskich diecezjach. Wydarzeniem dnia w Melbourne była w piątek (11 lipca) Msza rozesłania na stadionie Telstra Dom. Koncelebrze przewodniczył miejscowy arcybiskup Denis Hart. Poprzedził ją dwugodzinny koncert.
Spektakularna liturgia z wykorzystaniem nowoczesnych możliwości techniki scenicznej zmieniła melbourneński stadion Telstra Dom w potężną katedrę. W koncelebrze było ponad 60 arcybiskupów i biskupów oraz kilkuset księży prawie z całego świata.

Abp Denis Hart podjął w homilii słowa Ewangelii o siewcy. Dni Młodzieży, począwszy od etapu w australijskich diecezjach, są czasem ewangelizacji. Ordynariusz Melbourne zachęcił udających się na spotkanie z Papieżem do otwarcia na działanie Ducha Świętego, gdyż – jak zaznaczył – Bóg działa w Kościele poprzez entuzjazm młodych ludzi.

A młodzi przybyli tu z 92 krajów. Samo Melbourne gościnnie przyjmuje w tych dniach 25 tys. pielgrzymów. Aby ułatwić dotarcie na Mszę, miasto zaoferowało darmowe przejazdy środkami komunikacji. Specjalny „Paszport pielgrzyma” zapewnia zniżki do głównych muzeów i innych atrakcji turystycznych. Gdy dodać do tego przeżycia duchowe, już teraz wrażeń jest wiele.

Radio Watykanskie