Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

piątek, 13 czerwca 2008

Xt3 otwarte!

Jak już informowaliśmy miesiac temu , zostala stworzona internetowa platforma społeczneściowa uczestników Światowych Dni Młodzieży w Sydney. Wczoraj kardynal George Pell wraz z biskupem Anthonym Fisherem zainaugurowali oficjalnie online social network: www.Xt3.com.
Organizatorzy WYD zapraszają wszystkich pielgrzymów z całego świata do tego networku aby nawiazywali kontakty wirtuale przed rzeczywistym spotkaniem w lipcu. Xt3 jest tez doskonalym miejscem do wlaczenia się w przeżywanie Światowych Dni Młodzieży nawet dla tych , ktorzy nie mogą przybyc w lipcu do Sydney.
Uczestnicy Xt3 mogą wysyłac prywatne wiadomości, zdjęcia, brac udział w dyskusjach , sprawdzac aktualny kalendarz wydarzeń itd .
Nazwa networku Xt3 -Christ in the Third Millennium jest zainspirowana słowami Jana Pawła II, ktory u konca XX wieku polecil młodym wzięcie na siebie zadania przekazania Ewangelii Chrystusa w III Tysiąclecie.
Xt3.com stworzyli Anglicy -dwaj bracia John i Robert Toone oraz Chris Purslow, który będzie koordynował network w archidiecezji sydnejskiej po zakończeniu WYD.
- Ta strona połaczy pielgrzymow z milionami wspolwyznawców aby mogli podzielic sie swoim doświadczeniem i zbudowali lepszy świat – powiedział Robert Toone, wspóltworca Xt3.
To katolickie globalne forum internetowe jest prowadzone przez największą australijską firmę telekomunikacyjną Telstra, która jest jednym z głównych sponsorów WYD w Sydney.
Jednym z pierwszych uczestników platformy Xt3 został arcybiskup Sydney, kard. George Pell.VIDEO: SBS News Australia