Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

poniedziałek, 23 czerwca 2008

Królowa niezadowolona?

Królowa brytyjska Elżbieta II, jednocześnie królowa Australii na trzy tygodnie przed Światowymi Dniami Młodzieży wyraziła wielkie zdziwienie , ze Royal Randwick Racecource będzie użyte na celebracje katolickiej mszy św z udziałem papieża.

"How could they do it?" zapytała monarchini i wielbicielka koni szefa Australian Jockey Club Rossa Smyth-Kirka, który niezadowolony z pozbawienia na kilka tygodni jego klubu koniarskich rozrywek lub - jak kto woli - koniarskiego biznasu , poleciał do Londynu najwyraźniej poskarżyć się.
Wielu członków lobby wyścigów końskich krytycznie oceniało wybór hipodromu Ranndwick sugerując, że lepszym miejscem na końcowa mszę WYD jest Sydney Olympic Park , tam gdzie w 2000 roku odbywały się igrzyska olimpijskie.
Royal Randwick Racecource jest własnością rzadu stanowego Nowej Południowej Walii, który w porozumieniu z Archidiecezją Sydney przekazał czasowo teren hipodromu organizatorom WYD, po ocenie, że jest to jedyne miejsce w metropolii sydnejskiej mogące pomieścić kilkusettysięczne tłumy. Na Randwick byly już msze papieskie w 1970 roku podczas wizyty Pawla VI, w 1986 i 1995 - Jana Pawla II, byly też wystepy Rolling Stones w 1973. Kręcono tu wiele filmow m.in. Mission: Impossible II.

300 koni zostało już przetransferowane na inne hipodromy sydnejskie, robiąc miejsce dla pielgrzymów z całego świata. Rzad przeznaczyl $ 20 mln na rekompensatę dla biznesu wyscigow konnych.
Na Randwick rozpoczęły się już instalacje 35 wielkich ekranów, 60 wież oświetleniowych i 4000 toalet. Montowany jest szkielet sanktuarium otaczającego papieski ołtarz.

Tymczasem glówna gazeta sydnejska the Sydney Morning Herald zastanawia sie, czy podatnicy zyskają czy stracą z goszczenia uczestników World Youth Day. Wg tejże gazety rzad stanowy NSW przeznaczył na WYD $108.5 millionow a rząd federalny $35 millionow. Dziennikarka SMH, Sarah Price ostrzega swych czytelnikow, że rachunek australijskich podatników może byc cztery razy większy niż w Kanadzie i Niemczech , gdzie odbyły się poprzednie Światowe Dni Młodzieży.