Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

wtorek, 3 czerwca 2008

Z Polski: 2000 pielgrzymów, 250 kapłanów, 4 biskupów


O błogosławieństwo na długą drogę do Australii i dobre przeżycie lipcowego spotkania pod przewodnictwem Papieża modlili się 31 maja na Jasnej Górze młodzi udający się na XXIII Światowe Dni Młodzieży do Sydney. Było to tzw. Krajowe Posłanie, czyli przygotowanie duchowe i organizacyjne polskich grup.
Podczas jasnogórskiego spotkania uczestnicy rozważali prawdę, że są zaproszeni, uzdolnieni i zobowiązani do niesienia Ewangelii. „Przeżywamy to nabożeństwo posłania jako przyjęcie misji, by wielkiej wspólnocie dzieci Bożych nieść Ewangelię. I to dotyczy nie tylko dalekiej Australii, ale także środowisk, w których żyjemy” – powiedział ks. bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Młodzieży KEP.

Ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura ŚDM, zwrócił uwagę, że młodzi wraz z opiekunami przybywają do Sanktuarium, by prosić Matkę Bożą o szczególną opiekę: „Zwłaszcza dzisiaj, w święto Nawiedzenia NMP, kiedy Maryja idzie i niesie radość, że porodzi Chrystusa, również i my chcemy zyskać świadomość misji, bo mamy Chrystusa w naszych sercach i z Jego mocą chcemy iść i stawać się świadkami”.

Uczestnicy otrzymali imienne bilety na „wyprawę misyjną aż po krańce świata”. Z Polski do Sydney uda się grupa ok. 2 tys. młodych. Towarzyszyć im będzie 4 biskupów i ponad 250 kapłanów. Spotkanie z rówieśnikami różnych kultur jest dla młodych bardzo ważnym przeżyciem: „Jest czas na rozmowy z różnymi ludźmi. Jest to także możliwość poczucia wspólnoty, bo Kościół na całym świecie stanowi jedność” – powiedział Jan Pietryga z Lublina.

Krzysztof z Lublina uważa, że pomimo setek tysięcy młodych w trakcie ŚDM można się wyciszyć i usłyszeć Boga: „Każdy jedzie z inną intencją. Trzeba czasem po prostu wyjechać, żeby zostawić świat gdzieś za plecami, a w Sydney będzie codzienna modlitwa, obfitość Słowa Bożego i można będzie przemyśleć wiele spraw”.

W światowych spotkaniach młodych Polacy zawsze stanowią „silną” grupę.

Podczas tegorocznego zjazdu dla pielgrzymów porozumiewających się językiem angielskim zagra polski zespół „Nazaret” z Piotrkowa Trybunalskiego. „Przygotowujemy program słowno-muzyczny o Bożym Miłosierdziu, dlatego za teksty utworów odpowiadają siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Krakowa, a my komponujemy muzykę”- powiedział Maciej Zając, lider zespołu „Nazaret”.

Młodzi, którzy nie mogą wybrać się do Australii zaproszeni są do przeżywania atmosfery ŚDM poprzez udział w spotkaniach organizowanych w różnych miejscach Polski. Echem Sydney będzie natomiast m. in. V Ogólnopolski Festiwal Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej NADZIEJA, który odbywać się będzie od 28 do 31 sierpnia w Piotrkowie Trybunalskim.

KAI<

Brak komentarzy: