Światowe Dni Młodzieży Sydney 2008


W 1985 roku Ojciec Święty Jan Paweł II pisze List Apostolski do młodych z okazji ONZ-towskiego Miedzynarodowego Roku Młodzieży oraz ogłasza ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Do Rzymu przybywa 350 000 młodych z całego świata. Odtąd każdego roku spotyka się w Rzymie z młodzieżą w Niedzielę Palmową zaś co dwa – trzy lata w innym wyznaczonym przez niego miejscu na kuli ziemskiej.
Te papieskie spotkania w wymiarze międzynarodowym stały się największym festiwalem młodzieżowym na świecie. Dotąd odbyły się: w Rzymie, Buones Aires, Santiago de Compostela, Czestochowie, Denver, Manilii, Paryżu, Toronto i Kolonii gromadzac setki tysięcy a nawet miliony młodych pielgrzymów.
Od 15 do 20 lipca 2008 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Sydney, w Australii.

piątek, 18 lipca 2008

Przemówienie powitalne kard. George'a Pella, arcybiskupa Sydney

Ojcze Święty,

Takiego powitania, jakie otrzymałeś dzisiaj wpływając do portu, katolickie Sydney nie zgotowało od czasu gdy pierwszy katolicki Arcybiskup Sydney irlandzkiego pochodzenia Patrick Francis Moran przybył tu 8 września 1884 roku. Chociaż w tamtym czasie liczba mieszkańców Sydney wynosiła tylko 270 tys., dwadzieścia parowców przyozdobionych chorągwiami i kwiatami z tysiącami katolików na pokładzie wyruszyło z nabrzeża Circular Quay, aby powitać wpływający statek Liguria, który przybył z Europy, a dziesiątki tysięcy osób oczekiwały wzdłuż nabrzeża w porcie. W swojej pierwszej homilii Arcybiskup Moran wyznał, iż odnalazł w Australii ”taką samą pobożność, takie samo oddanie religii, taką samą hojność i ducha poświęcenia”, jakie charakteryzują kościół w Europie.

Ojcze Święty, mamy nadzieję, iż będziesz miał podobne odczucia podczas pobytu wśród nas.

W naszej krótkiej historii australijscy katolicy zasadniczo byli oddanymi zwolennikami Papieża (nawet jeśli nie zawsze i wszędzie). Jest to powodem naszej radości.

Witamy Cię wśród nas jako męża wiary i modlitwy, erudytę i sławnego nauczyciela, który przez dziesiątki lat budował dialog z różnymi głosami pluralistycznej demokracji.. Witamy Cię jako kapłana i biskupa.

Ale przede wszystkim witamy Cię jako następcę Świętego Piotra, skały, na której Jezus zbudował Kościół. Pełni modlitwy i oddani Tobie, witamy Cię jako Papieża i biskupa Rzymu.

Papiestwo ma długą historię. Nie tak długą, jak nasze aborygeńskie ludy, które żyły w surowym klimacie tego kontynentu przez dziesiątki tysięcy lat przed narodzinami naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Oni już powitali Ciebie na naszej ziemi.

Jednak 900 lat wcześniej, niż pojawił się Król Anglii, był już Papież w Rzymie. Święty Piotr przewodniczył w Rzymie małej prześladowanej wspólnocie chrześcijańskiej ponad 1700 lat przed pierwszymi europejskimi osadnikami, którzy pojawili się na wschodnim wybrzeżu Australii.

Jako Papież idziesz śladami Twojego ukochanego poprzednika, Jana Pawła Wielkiego, który zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży, i który odwiedził Australię dwa razy. Wspominamy Go z ogromnym podziwem i miłością.

Ojcze Święty, jesteś wśród przyjaciół. Nie tylko wśród dzieci Bożych, braci i sióstr w wierze katolickiej, ale również pośród przyjaciół z całego kontynentu, oraz innych wspólnot chrześcijańskich.

Witamy Cię wśród nas modląc się, aby Twoja wizyta wzmocniła nas, tak jak nasz Pan prosił za Piotrem, aby nie ustała jego wiara, by mógł utwierdzać dalej swoich braci (Łk. 22,31-2).

tłum. Biuro ŚDM

Brak komentarzy: